Altın Koza Yayınları Kitapları

Sinema Sanatları ve Adanamız İçin Kitaplar

Gerek alan çalışması yapan, gerekse dönem sanatını-mimarlığını çalışan araştırmacıların dikkatini Adana’ya ve Piri Paşa’nın imarına çekecek, öte yandan Adanalıların bilgilendirici bulacakları bir mimarlık tarihi arıştırması ve metni, Dr. Gözde Ramazanoğlu’nun eseri…

2009 yılında basılan, Burçak Evren imzalı katalogda, o ana kadar Altın Koza Onur Tablosu’nda yer alan sanatçılar yer alıyor ve bu kalıcı eserle gelecek nesillere tanıtılıyor.

Bildik, tanıdık klasik yapımcıyla, bunun tam karşıtı; riskleri göze alıp, ayrıksı çalışmalara imza atarak, saygınlığa yönelik işler yapmayı amaçlayan ilkeli bir yapımcıyı bir kişilikte birleştirmek gerekirse Abdurrahman Keskiner ortaya çıkar. Çukurovalı Apo Gardaş, kazandıran filmlerin yapımcısıydı.

Akademisyen Zekiye Çağımlar imzalı kitapta, bölgenin demografik yapısı içinde önemli yer tutan Avşarlar konu ediliyor. Hikayeleri İle Adana Avşar Ağıtları, konuyla ilgilenen her kesime yardımcı olabilecek bir kaynak.

Aşık İmami hem yöresinin, hem de Anadolu’nun tanınmış ozanlarındandır. Birçok aşık toplantısına katılmış, söylediği doğaçlama türküleri, şiirleri kadar sesi ve sazıyla da halkın beğenisini kazanmıştır. Canan Topak’ın eseri; Adana aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aşık İmami’nin hayatının,sanat yönünün ve şiirlerinin incelenmesinden oluşmaktadır.

Adana halk kültürü, yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, kuşaktan kuşağa aktarılan değerler bütünüdür. Çukurova’nın merkezi konumundaki Adana’nın kültürel varlıklarıyla ilgili bilgilerin halkımıza ve gelecek nesillere sunulması, hem bir ihtiyaç hem de önemli bir hizmettir. Prof. Dr. Erman Artun, kitabıyla bu hizmete önemli katkı sağlamıştır.

Salnameler, devletin ve şehirlerin hatıra defteri, belleği gibidir. Hadiseler ve gelişmeler meydana geldiği anda kaydedilmiş ve yayımlanmıştır. Güven Aykan’ın Osmanlıca’dan Türkçe’ye kazandırdığı kitap, Adana’nın 1309-1319 (Hicri) tarihleri arasındaki hediseleri anlatmaktadır.

Adanalı ünlü yönetmen-senarist Ali Özgentürk, kendi sinema anlayışını ısrarla sürdürmüş, dünyasından, anlayışından ödün vermeden eserler üretmiş bir isimdir. Bu yüzden onu Türk Sineması’nın şovalyesi olarak görenler çoğunluktadır. Burçak Evren’in hazırladığı Ali Özgentürk kitabı, onun tarzına ve eserlerine dair kapsamlı bir kaynak.

Fatma Sayman imzalı kitapta, Çukurova’dan çıkan, dünya ve olimpiyat şampiyonu olarak Türk Milleti’ni gururlandıran İsmet Atlı’yı her yönüyle bulmak mümkün. İsmet Atlı’nın anlattıkları ve tuttuğu notlardan yararlanılarak yazılan eser, büyük sporcuyu her yönüyle anlatıyor.

Mustafa Kemal Atatürk, Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok Adana’yı ziyaret etmiştir. Kendisi, ilki 31 Ekim 1918 olmak üzere, kentimizi 9 kez onurlandırmıştır. Bu ziyaretlerde neler yaptığına, kimlerle görüştüğüne dair çok değerli bilgilerin toparlandığı Taha Toros imzalı kitap, harika bir kaynak.

Atilla Dorsay’ın, başlangıcından günümüze Türk sinema yazarlığı ve eleştirisi içindeki yerini, konumunu ve değerini ortaya koyabilecek bir kitabın eksikliği her zaman hissedilir. Atilla Dorsay kitabı bu eksiği nispeten giderecek bir eser.

Ayla Algan, kendini ifade ettiği her sanat dalında bir başka ikon olarak karşımıza çıkabilme değişkenliğini gösterdiği gibi aynı zamanda da şaşılacak derecede kendisi olan bir isim. Bir çırpıda kalıba sokamazsınız onu. Onun yaptıkları, sanatçılığı ve yetenekleriyle ilgili doneleri, Burçak Evren’in Ayla Algan kitabıyla bir nebze olsun anlamak mümkün.

Ayşen Gruda, yalnızca oyunculuktaki yeteneğiyle değil, kimi zaman bu yeteneği sanatçı duruşu ve söylemleriyle dışa vurma cesaretini göstermesiyle de onur duyacağımız sanatçılardan biridir. Dev eserlerde yer alıp, devasa oyunculuk yeteneğini sergilemesi, onu Türk sinemasının kült isimlerinden biri haline getirmiştir.

Aslında bir ova kenti olduğu kadar su kentidir de Adana… Turgut Bağır usta fotoğrafçılığıyla Adana’nın suyla kesişen enstantanelerini destansı karelerle ölümsüzleştiriyor. Bu karelerden oluşan Bir Nehir Bir Şehir de Adana’nın bugününe ve geleceğine fgüzel bir armağan.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna

Henüz 20 yaşındayken Yeşilçam’ın vazgeçilmezleri arasına giren Çolpan İlhan, Sadri Alışık’ın hayat arkadaşı, Atilla İlhan’ın da kardeşidir. Burçak Evren’in hazırladığı kitap sanatçıyı her yönüyle tanıtan önemli bir kaynak.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından gizli bir emirle Adana Cephesi Genel Komutanı olarak görevlendirilen Sinan Tekelioğlu’nun gerçek yaşamının ele alındığı kitap Güven Aykan imzalı.

Adanalı ünlü sinema sanatçısı Demir Karahan, sinemamızda Adana’yı, Adanalılığı ve Adanalıları ustalıkla temsil eden bir aktör. Oyunculuk macerasının başında 1. Adana Film Festivali’nin başında, ödüllü filmi Kuyu ile dikkatleri çeken bir isimdir.

Serpil Kırel ve Aylin Duyal imzalı kitapta, ulusal ve uluslararası arenada ünlü yönetmen Derviş Zaim’in sineması etkileyici bir dille anlatılıyor. Uluslararası Adana Film Festivali’nde de bir çok kez filmleri yarışan ve ödüller kazanan Derviş Zaim, ürünleriyle Türk Sineması’na kalıcı eserler bıraktı.

Türk Sinemasının romantik şovalyesi Ediz Hun’a yaşam; 22 yaşında Almanya’da diş hekimliği eğitimi alırken, Türk toplumunun kalbinde yer edinme ve bir ömür boyu Yeşilçam’ın en ünlü starlarından biri olma olanağını armağan etmiştir…

Selda Dölekoğlu ve Müge Baltacı Uluç, Mehmet Baltacı Müzesi’nde yer alan fotoğraf makinelerini kullanarak, analog yöntemiyle çektikleri fotograflardan oluşturdukları eserle, insanlığı ve fotoğraftaki ustalığını yaşamının her alanında hissetiren sanatçıyı gelecek nesillere tanıtıyor.

Burçak Evren’in hazırladığı kitapta, Türk Sineması’nın 100 yıllık tarihi farklı ve ayrıntılı bir inceleme sonucu aktarılıyor.

İlk ve ortaokul öğrencileri için hazırlanan Karagöz-Hacivat temalı uygulamalı boyama kitabı, çocuklara yönelik anlamlı ve yararlı bir eser olarak kütüphanelerdeki lerini alacak.

60’lı yılların sonunda başladığı oyunculuk serüvenini, günümüze dek kesintiye uğramadan, kimi zaman dizilerle de olsa sürdürmesi, kendisini yinelemekten çok, yenilemesinden kaynaklanmaktadır. Türk Sineması için o bir kült, Türk Halkı için de simgedir…

Salih Turhan ve Yıldız Çam kitapta, Adana’ya damgasını vuran Karaca Oğlan’ın müzik yönünü inceliyor. Bu toparlama-derleme eser, kendi alanındaki ilk ve kapsamlı çalışma olması bakımından da önemli bir kaynak…

Mahmut Hazım Kısakürek imzalı eser, Karagöz ve kutla sanatçılarına, genç oyun yazarlarına ve ilgi duyan herkese yararlı olacak ve yol gösterecek bir kaynak. Karagöz-Hacıvat karakterlerine, oyunun kaynağına ve bazı oyun metinlerine göz etmek isteyenler için harika bir kitap.

Starlar aslında birbirlerine benzemezler ama Müjde Ar, bizim sinemamızda kimseye benzemez. Onun içindir ki; “Dört Yapraklı Yonca”nın içinde yer almaz. Çünkü o ayrıcalıklıdır. Müjde Ar olsa olsa sinemamızın starlar skalasını oluşturan, “Beşi Bir Yerde”nin en ortasındaki halkadır.

Yeşilçam’ın beyefendisi; Murat Soydan. Türkan Şoray’la 14 filmde oynayarak ilginç bir rekora da imza atan Murat Soydan, agırbaşlılığı, nezaketle kuşatılmış beyefendiliği ve kimilerine göre donuklukla durgunluk arasında algılanan ciddiyeti, bir dönemin Yeşilçam jönleri skalasında ön saflarda yer almış, unutulmaz oyunculardan biridir.

100 civarında filmi var. Türk Sineması’nın kült isimlerinden birisi. Filmlerinin çoğu topluma örnek olmuş, bugün dahi üzerinde konuşulan eserler. Burçak Evren’in hazırladığı Nebahat Çehre kitabı, sanatçıya dair önemli bir kaynak.

Burçak Evren’in hazırladığı kitapta; Türk Sineması’na yapımcılık, oyunculuk, ses mühendisliği, müzik, efekt gibi alanlarda önemli katkı sağlayan ve eşsiz arşivciliği ile sinemanın hafızasını koruyan Necip Sarıcı’yı hemen her yönüyle bulmak mümkün.

Osman Şahin, Türk Sineması için adeta seçilmiş, zamanı çok önceden belirlenmiş, sırası gelince de ondan ve yapıtlarından yararlanma yoluna gidilmiş bir yazar ve senaristimizdir. Sinema; yıllar yılı gereksinim duyduğu temaları, Şahin’in yapıtlarında buldu.

Cezaevlerinde hayatını sürdüren kadınların hayatlarından enstantanelerin yer aldığı Özgür Yaşa; Nazan Gökkaya, Asena Avluk ve Zülal Elmalı imzalı, ibret dolu bir fotoğraf kitabı…

Türk Sineması’nda 120’den fazla filmde rol almış Perihan Savaş, çocukluğunda gönül verdiği tiyatro sanatının ardından sinemada iz bırakmış bir isimdir. Burçak Evren ve Bircan Usallı Silan’ın hazırladığı Perihan Savaş kitabı, sinemanın kült isimlerinden olan sanatçının hayatını ve yaptıklarını etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna

Hayata gözlerini kapamasının ardından bugüne kadar kültür-sanat dünyasında benzerine pek kolay rastlanmayacak denli büyük bir katılımla uğurlandı Tarık Akan. Ona yönelik bu olağanüstü sevgi; elbette oyunculuktaki yeteneklerinin yanı sıra, sıra dışı ve toplum yararına işleyen kişiliğiyle oluştu. Bir ömür boyunca yaptıklarıyla oluşturduğu bu sevgi seli, onu her kitaptan daha iyi anlatıyor. Burçak Evden tüm bunları çok iyi işliyor kitabında.

Tepebağ, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden biri. Yaşanmışlığıyla Tepebağ Konakları çalışması, sadece Tepebağ’ın değil, Adana genelindeki tescilli evlerin fotoğraflanmasını sağladı. Bu değerli görselleri Mehmet Baltacı Fotoğraf ve Sinema Müzesi’ne kazandırılan eser; Mehmet Dilci, Ogün Burduroğlu, Gülsüm Ünal, Yıldız Çetinkaya, İlhan Yağar, Reşat Sağbaş, Mehmet Emin Arıcı, Haluk Uygur tarafından hazırlandı.

Tuncel Kurtiz’in kişiliği ve ondan güç alan yeteneği, onu filmlerde yönetmeye çalışanlar için adeta bir Tsunami gibidir. Ne ondan kaçabilir ne de ona karşı koyabilirsiniz. Yaşadığı gibi, yaşamı oynar Tuncel Kurtiz… Burçak Evren’in kitabında biraz daha ölümsüzleşiyor Tuncel Kurtiz…

Dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusu olduğu söyleniyor Türkan Şoray’ın. 200’a aşkın filmiyle bu topraklarda yaşayan insanların benliğinde derin iz bırakın Türkan Şoray, kendisine yakıştırılan Sultan tanımlamasıyla da her bir vatandaşımızın kalbinde yeri olan bir isim ve yüz. O, Türk kadınının simgesi. Burçak Evren’in kitabında ona dair neler yok ki!